T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - İstanbul Lisesi

Haberler

Ekm

Görsel Sanatlar Öğretmenimiz F. Işım GÜNGÖR hocamız eşliğinde öğrencilerimiz derslerini İstanbul Arkeoloji Müzesi´nde işlediler. Müzede yeralan rölyef ve heykeller model alınıp öğrencilerle karakalem çalışmaları gerçekleştirildi. Hem Görsel Sanatlar dersinin kalıcı bir iz bırakmasını hem de müzelerin önemi ve işlevini farkedebilmeleri sağlanmaya çalışıldı.

Eyl

Eyl

2018-2019 Eğitim Öğretim yılının yepyeni umutlarla açtık. Açılış Töreni´nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı´ndan sonra Okul Müdürümüz FAtih GÜLDAL açılış konuşmasını yaptı. Aramıza yeni katılan öğretmenlerimizi teker teker tanıttı. Program Alman Bölüm Başkanı Rolf Benung´un konuşması ve yeni Alman öğretmenlerini tanıtması ile devam etti. 

Ardından okulumuzu tam puanla kazanan Hazırlık sınıfı öğrencimiz İlhan Can Ateş´in okulumuz ile ilgili umut ve beklentilerini dile getiren bir konuşma yaptı.

Program, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı mezunu ve okul birincisi Ege UĞUR´un konuşması ile sona erdi.

Eyl

Eyl

Haz

Haz

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü´ne bağlı Öğretmen Yeterlikleri ve Kalite Geliştirme Daire Başkanı Sayın Mustafa Baki BABAOĞLU 13 Haziran 2018 Çarşamba günü okulumuzu ziyaret etti. Öğretmenlerimizin mesleki çalışmasına katılarak deneyimlerini paylaştı.

Haz

Nis

Medipol Üniversitesi ile işbirliği protokolü çerçevesinde geçtiğimiz ay öğrencilerimize skolyoz testi yapılmıştı. Programın devamı olarak ayak, ayak bileği ve denge testi yapıldı. Yapılan her iki testin sonuçları ve alınabilecek tedbirler öğrencilerimize iletilecektir. Organizasyonda emeği geçen Beden Eğitimi Zümresine ve Medipol Üniversitesi personeline teşekkür ederiz.

Nis

83 Mezunumuz Sayın İrfan ÖZHAMARATLI´nın desteği ile yeniden yapılan Bilgisayar Laboratuvarımızın açılışını İrfan Bey, İELDER ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Kendisine teşekkür ederiz.

Nis

Türkiye’nin en seçkin münazara turnuvalarından biri olan İstanbul Erkek Lisesi Münazara Turnuvası bu yıl 24-25 Mart tarihlerinde okulumuzda yapıldı. Bu yıl altıncısı gerçekleşen turnuvaya ulusal münazara yarışmalarında dereceler almış olan kırk seçkin takım katıldı. 24 Mart Cumartesi günü 09.30’da başlayan turnuva iki gün boyunca çeşitli konulardaki fikir çatışmaları ile devam etti. 25 Mart Pazar günü final müsabakasından sonra düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Bu güzel turnuvanın hazırlanmasında emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, bize destek veren sponsorlarımıza teşekkür ediyoruz.

Mrt

12 Mart Istiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma törenimiz münasebeti  ile İstiklal ve istikbal şairimiz Mehmet Akif Ersoy´u torunu değerli Selma Argon hanımefendinin anlatımıyla dinledik...

Mehmet Akif Ersoy´un aziz hatiralarindan bahseden Selma Hanım; Akif´in hatırası Sebilürreşad dergisini yeniden canlandırdıklarını haberini de öğrencilerimizle paylaştı. Kendilerine zarif sunumu için teşekkür ediyoruz.

Mrt

Jugend Forscht yarışması Almanya Eğitim Bakanlığı desteğinde düzenlenen en prestijli bilim ve teknoloji yarışmasıdır. 

Bu yarışma 3 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada eyaletlerin belli bölgelerinde yarışmalar düzenlenmekte, ikinci aşamada bölge birincileri, eyalet birinciliği için,  Üçüncü aşamada ise eyalet birinceleri tüm Almanya’da dereceye girmek için yarışmaktadırlar.

Geçtiğimiz yıl da katıldıkları yarışmada birincilik ve çeşitli dereceler alan öğrencilerimiz, bu yıl  Almanya´nın Thuringen Eyaletinde 1 Mart tarihinde düzenlenen yarışmanın 1. aşamasına okulumuz Robotik Kulübü öğrencileri Berkay Işık, Ahmet Alper Özüdoğru, Nazım Ozan Yaşar ve Sarp Çağın Erdoğan; “Yeni Nesil Metal 3D Yazıcı”, “Çanta Taşıyıcı” ve “Nükleer Santrallerde Yüksek Verim” projeleri ile  katıldılar. Yarışma sonucunda Ahmet Alper Özüdoğru ve Nazım Ozan Yaşar “Çanta Taşıyıcı” projesi ile “Arbeitswelt” dalında birinci oldular ve Nisan ayında eyalet çapında yapılacak 2. aşamaya katılıp Batı-Thüringen i temsil etmeye hak kazandılar. Sarp Çağın Erdoğan ise “Nükleer Santrallerde Yüksek Verim” projesi ile özel ödül kazandı.

Öğrencilerimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

 

Mrt

Şbt

Okulumuzda 11. ve 12. Sınıf ögrencilerimize yönelik düzenlenen motivasyon seminerleri kapsamında bugün Sadık Gültekin´i ağırladık.