T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - İstanbul Lisesi

SABIR İLE GELECEĞE

 

Bir kum saatinin ters çevrilmesiyle yere düşen parçaları yavaşça izlerseniz onların nasıl bir ahenk ve orantıyla hareket ettiğini göreceksiniz. Onların düşüşlerini izlerken kendinizi onlardan biri olarak düşünün; ama sadece biri değil onların en son aşağı düşen taneciği, zamanın dolduğunu belirten son tanecik. Diğerlerinin onsuz anlamsız kalacağı parça, en istikrarlı ve en durağan şekilde hareket eden ve daha kelimelerle ifade edemeyeceğiniz, onun değerini anlatan birçok şey.

 

 

Kum tanesi örneğinden anladığımız kadarıyla en sona düşen parçayı bir bireye benzettiğimizde, o bireyin, bir bütünü tam anlamıyla bütün yapıp onun en son harekete geçişiyle uzun bekleyişinin son bulduğu ve esas amacın gerçekleştiği anın ne kadar değerli olduğunu anlıyoruz. İşte sabır da böyle bir şeydir, en son varacağımız nokta bizim o zamana kadar ne kadar fedakarlık yapıp oradaki hedefimize ulaştığımızın en güzel örneğidir. Yorucu bir günün ardından yenen güzel bir yemek ya da uzun bir bekleyişin ardından hissedilen en güzel mutluluktur sabır. Hayatın her yerinde bizlerin, insanoğlunun, sahip olması gereken bir gerekliliktir ama bizler bunun değerini kolay kavrayamayan canlılar olduğumuzdan bu güzelliklerin hakkını veremiyoruz. Ancak bilmeliyiz ki, bugün birçok tanınmış kişi, zamanında çalışıp sabrederek bugünlere gelmiştir. Buradan da anlıyoruz ki boş oturup sabrederek bir yere varamayız; ancak bir şeyler yaparsak ve bununla ilgili planlarımız olursa sabrımız anlamlı ve amacına uygun olur.

 

 

Geleceğin aydınları olacak olan bizler, bu değerin anlamını herkesten daha iyi bilenler olmalıyız. Aydın yarınlara ulaşabilmek için ihtiyacımız olan kudretin, damarlarımızdaki asil kanda mevcut olduğunun farkında olan bizler, bugün Türkiye’si için yapılan, yapılması gereken, yapılmayan, yapılamayan şeylerden dersler çıkarıp gelecekte bunların en doğrusunu, en dürüstünü ve milletimizin menfaatleri için en yararlı olacak olan şeyleri düşünüp; bir yandan da kendimizi geleceğe hazırlayarak, sabırla bize tanınacak fırsatı bekleyip aydın ve parlak yarınlara doğru yol almalıyız. Bizler bugün gelecek için bu atılımları yapmazsak, hiç kimse bizler için bu geleceği yaratacak ortamı sağlayamayacaktır. Unutulmamalıdır ki içinde bulunduğumuz ve bulunacağımız imkan ve şerait ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti varlığını sürdürecektir. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, Türkiye Cumhuriyeti ilalebet payidar kalacaktır. Türkiye Cumhuriyeti için o son kum taneciği hiçbir zaman yere düşmeyecektir.

 

 

 

 

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 02.07.2013 - Güncelleme: 17.10.2017 15:28 - Görüntülenme: 4112
  Beğen | 0  kişi beğendi