T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - İstanbul Lisesi

Haberler

May

Bu yıl 14.sü düzenlenen ULUSLARARASI ALTIN BOĞA KISA FİLM YARIŞMASI ve FİLM FESTİVALİ 22 Mayıs Pazartesi günü okulumuzda yapılan açılışla başladı. Etkinlikler çerçevesinde Workshoplar, Film Gösterimleri ve Söyleşileri gerçekleştirilmektedir. 24 Mayıs Çarşamba akşamı saat 19.00´da KISA FİLM FESTİVALİ´nin ödül töreni gerçekleitirilecektir.

May

34. Uluslararası Balkan Matematik Olimpiyatında okulumuz öğrencilerinde İlker Can Çiçek ve Nurullah Giray Kuru Gümüş Madalya kazanmışlardır.

Öğrencilerimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

May

22. Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatında okulumuz öğrencilerinden;

Mehmet  Selahaddin Şentop ve Mustafa Emir Çelebi Altın Madalya,

Ahmet Alper Özüdoğru Gümüş Madalya,

Hasan Mert Gökalp ve Fikret Ardal Bronz Madalya kazanmışlardır.

 

Öğrencilerimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

May

İEL, Matematik ve Bilgisayar Dallarında Türk Olimpiyat Milli Takımına altı öğrenci gönderen tek okul oldu.

May

Türkiyenin önde gelen olimpiyat duayenlerinden Prof Dr İlham Aliyev olimpiyat ekibimizi okulda ziyaret etti.

Olimpiyat takımımız ile birlikte küçük bir İstanbul gezisi yaptılar.

 

May

İstanbul Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinden oluşan 43 kişilik gezi grubu ile Safranbolu ve Amasra’ya düzenlenen program 22 Nisan günü sabah okul önünde başlamış ve 23 Nisan günü akşam okula ulaşılması ile son bulmuştur. Gezi sırasında Safranbolu ve Amasra’nın doğal ve tarihi değerleri coğrafi bakış açısı ile değerlendirilmiş ve öğrencilere sunum yapılmıştır. Ayrıca bu sunum profesyonel rehber ile desteklenmiştir.

May

8-9 Nisan 2017 tarihlerinde Münazara Kulübümüzün düzenlediği 5. Geleneksel Münazara Turnuvası okulumuzda gerçekleştirildi. Münazara Turnuvamızı bu yıl ulusal platforma taşıyan kulübümüzün düzenlediği etkinliğe Diyarbakır, Tekirdağ, Antalya , Sakarya ve Çorlu’dan okullar katıldı. 40 takımın yarıştığı Münazara Turnuvamız 9 Nisan Pazar günü ödül töreni ile sona erdi. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. 

 

 

Mrt

Doğu Akdeniz ülkelerinde bulunan Alman okulların katılımı ile gerçekleşen  Uluslararası Jugend Musiziert 2017 müzik yarışmasının 2.basamağına katılan öğrencilerimizden Işılsu Coşkuner birinci, Reyhan Yılmaz ve Rabia Şimal Çapar ikinci olmuşlardır.  Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Mrt

Tarihin en büyük ve en çetin savaşlarından birinin yaşandığı Çanakkale Savaşının 102. yıl dönümü anma etkinlikleri okulumuzda gerçekleştirldi. Sabah okula gelen öğrencilere Çanakkale´de savaşan abilerinin anısını yaşatmak için Buğday Çorbası dağıtıldı. Öğleden sonra ise okulumuz Celal Ferdi Gökçay Salonunda tören düzenlendi. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Mrt

12 Mart İstiklal Marşının kabulünü okulumuz Celal Ferdi Gökçay Salonunda kutladık. Emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Mrt

Şbt

Okul Yüzme Takımımız, 11 Şubat 2017 tarihinde Rize’de düzenlenen Türkiye Bölgesel Yüzme Şampiyonası’nda 4. Olarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

50 mt Kelebek’te Yağız Taylan Güngör Bölge 4.’lüğü,

6 x 50 mt Serbest Stil’de Takım olarak Bölge 3.lüğü,

 

4 x 50 mt Karışık Bayrak yarışında Takım olarak bölge 4.lüğü elde ederek toplamda Bölge 4.sü olarak 4-5 Mart tarihlerinde Bursa’da düzenlenecek olan Türkiye Finallerine katılmaya hak kazanan tek Devlet Okulu olan İstanbul Lisesi Yüzme Takımına başarılar diliyoruz.

Ock

2017 Uluslararası Bilim Olimpiyatları Kış Okulu Seçme Sınavına Katılan okulumuz Olimpiyat takımı öğrencilerinden büyük başarı geldi. Matematik, Bilgisayar, Fizik, Biyoloji ve Kimya branşlarında sınava katılan 16 öğrenciden 13 tanesi Kış Okulu´na katılmaya hak kazandılar. Türkiye genelinde Matematik´te ilk üç ve Bilgisayar´da ilk ikinciliği öğrencilerimiz yer aldılar. Öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Ock

18 0cak 2017 tarihinde İstanbul  Lisesi öğretmenlerinden oluşan koromuz müzik öğretmenimiz Pervin KURTOĞLU hocamız eşliğinde Darüşşafaka ‘da bir konser verdi ve Işım GÜNGÖR hocamızın düzenlemesini yaptığı öğrencilerimizin “İstanbul’un Çehreleri” konulu fotoğraflarının yer aldığı bir resim sergisi açtılar. 

Ock

İstanbul (Erkek) Lisesi Bilimsel Etkinlikler Komitesi, bilime ilgi duyan ve bu ilgisini çevresiyle paylaşmak isteyen gönüllü öğrencilerin oluşturduğu bir gruptur. 2010 yılında ilk Bilim Haftası´nı düzenleyen grup, bu tarihten beri kesintisiz olarak her yıl 1. dönemin son haftalarında Bilim Haftası düzenlemektedir. Bu yıl 17-19 Ocak tarihlerinde düzenlenen haftada konularında uzman konukların yer aldığı konferans, atölye, sunum gibi etkinliklerin yanı sıra deneylere de yer verildi.