T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - İstanbul Lisesi

Haberler

May

İstanbul Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinden oluşan 43 kişilik gezi grubu ile Safranbolu ve Amasra’ya düzenlenen program 22 Nisan günü sabah okul önünde başlamış ve 23 Nisan günü akşam okula ulaşılması ile son bulmuştur. Gezi sırasında Safranbolu ve Amasra’nın doğal ve tarihi değerleri coğrafi bakış açısı ile değerlendirilmiş ve öğrencilere sunum yapılmıştır. Ayrıca bu sunum profesyonel rehber ile desteklenmiştir.

May

8-9 Nisan 2017 tarihlerinde Münazara Kulübümüzün düzenlediği 5. Geleneksel Münazara Turnuvası okulumuzda gerçekleştirildi. Münazara Turnuvamızı bu yıl ulusal platforma taşıyan kulübümüzün düzenlediği etkinliğe Diyarbakır, Tekirdağ, Antalya , Sakarya ve Çorlu’dan okullar katıldı. 40 takımın yarıştığı Münazara Turnuvamız 9 Nisan Pazar günü ödül töreni ile sona erdi. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. 

 

 

Mrt

Doğu Akdeniz ülkelerinde bulunan Alman okulların katılımı ile gerçekleşen  Uluslararası Jugend Musiziert 2017 müzik yarışmasının 2.basamağına katılan öğrencilerimizden Işılsu Coşkuner birinci, Reyhan Yılmaz ve Rabia Şimal Çapar ikinci olmuşlardır.  Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Mrt

Tarihin en büyük ve en çetin savaşlarından birinin yaşandığı Çanakkale Savaşının 102. yıl dönümü anma etkinlikleri okulumuzda gerçekleştirldi. Sabah okula gelen öğrencilere Çanakkale´de savaşan abilerinin anısını yaşatmak için Buğday Çorbası dağıtıldı. Öğleden sonra ise okulumuz Celal Ferdi Gökçay Salonunda tören düzenlendi. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Mrt

12 Mart İstiklal Marşının kabulünü okulumuz Celal Ferdi Gökçay Salonunda kutladık. Emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Mrt

Şbt

Okul Yüzme Takımımız, 11 Şubat 2017 tarihinde Rize’de düzenlenen Türkiye Bölgesel Yüzme Şampiyonası’nda 4. Olarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

50 mt Kelebek’te Yağız Taylan Güngör Bölge 4.’lüğü,

6 x 50 mt Serbest Stil’de Takım olarak Bölge 3.lüğü,

 

4 x 50 mt Karışık Bayrak yarışında Takım olarak bölge 4.lüğü elde ederek toplamda Bölge 4.sü olarak 4-5 Mart tarihlerinde Bursa’da düzenlenecek olan Türkiye Finallerine katılmaya hak kazanan tek Devlet Okulu olan İstanbul Lisesi Yüzme Takımına başarılar diliyoruz.

Ock

2017 Uluslararası Bilim Olimpiyatları Kış Okulu Seçme Sınavına Katılan okulumuz Olimpiyat takımı öğrencilerinden büyük başarı geldi. Matematik, Bilgisayar, Fizik, Biyoloji ve Kimya branşlarında sınava katılan 16 öğrenciden 13 tanesi Kış Okulu´na katılmaya hak kazandılar. Türkiye genelinde Matematik´te ilk üç ve Bilgisayar´da ilk ikinciliği öğrencilerimiz yer aldılar. Öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Ock

18 0cak 2017 tarihinde İstanbul  Lisesi öğretmenlerinden oluşan koromuz müzik öğretmenimiz Pervin KURTOĞLU hocamız eşliğinde Darüşşafaka ‘da bir konser verdi ve Işım GÜNGÖR hocamızın düzenlemesini yaptığı öğrencilerimizin “İstanbul’un Çehreleri” konulu fotoğraflarının yer aldığı bir resim sergisi açtılar. 

Ock

İstanbul (Erkek) Lisesi Bilimsel Etkinlikler Komitesi, bilime ilgi duyan ve bu ilgisini çevresiyle paylaşmak isteyen gönüllü öğrencilerin oluşturduğu bir gruptur. 2010 yılında ilk Bilim Haftası´nı düzenleyen grup, bu tarihten beri kesintisiz olarak her yıl 1. dönemin son haftalarında Bilim Haftası düzenlemektedir. Bu yıl 17-19 Ocak tarihlerinde düzenlenen haftada konularında uzman konukların yer aldığı konferans, atölye, sunum gibi etkinliklerin yanı sıra deneylere de yer verildi.

Ock

İEL Sinema Kulübü´nün organizasyonluğunu yaptığı "SAVAŞ DİNÇEL FİLM HAFTASI"´nda bu sene konsept YEŞİLÇAM oldu. Kalplerimizi sevgi, yüzlerimizi tebessüm ile dolduran seçme Yeşilçam Filmlerini birkez daha hatırlama fırsatı bulduk. 

Ock

´Bir Yudum İnsan´ programı gibi birçok önemli belgeselde imzası bulunan gazeteci-yazar Nebil Özgentürk ileBelgesel üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Ara

Ara

TRT Spor kanalının değerli yorumcularından Cem Dizdar Sportfest kapsamında okulumuzdaydı.Öğrencilerimizle spor yazarlığı üzerine bir atölye çalışması yapan ve spora dair çok keyifli ve faydalı bir söyleşi gerçekleştiren Cem Dizdar´a çok teşekkür ediyoruz.

Ara

21. Türkiye Felsefe Olimpiyatları okulumuzda gerçekleşti. 4 Aralık Pazar günü saat 09:00´da öğrencilerin yoklama ile içeri alınması ile başlayan maraton, saat 14:30´da katılım belgelerinin dağıtılması ile sonuçlandı. Öğrencilerimiz dört saatlik sınav maratonunda iken katılımcı öğretmen ve velilerimiz okulumuz konferans salonunda beyin fırtınası yapıyordu. Doç. Dr. Muttalip ÖZCAN´ın konuşmasından sonra Prof. Dr. Teoman DURALI konuşmasını yaptı. Soru-Cevap kısmıyla söyleşiler tamamlandı. Katılımcı öğrenci ve okullara katılım belgeleri dağıtıldı.